قراردادهای پیش فروش پیش خرید یعنی چه ؟

قرارداد پیش فروش از جمله موضوعات حقوقی است که همواره پیچیدگی های مختص به خود را دارد علت این پیچیدگی در این است که مورد معامله به صورت کامل وجود خارجی ندارد . همین امر موجود نبودن در زمان حال می تواند سبب بروز مشکلات بعدی در عقد قرارداد شود. در ایران به دلیل اینکه هزینه های ساخت مسکن با تورم همراه است همواره دچار نوسان قیمت است این افزایش قیمت تمام شده مسکن و کاهش توان مردم برای پرداخت یکجای هزینه سبب به وجود آمدن قراردادهای پیش فروش مسکن شده است .

در این مقاله سعی داریم تا شما را با ابعاد مختلف قرارداد پیش‌فروش و تعهدات هر یک از دو طرف آن آشنا کنیم.

قوانین تنظیم قرارداد پیش فروش

بهترین قراداد پیش فروش
بهترین قرارداد پیش فروش

در هر معامله ای هنگام عقد قرارداد ، موردی که قرار است  فروخته شود به صورت فیزیکی موجود است و تعهدات دو طرف مشخص شده است اما در قرارداد پیش فروش چون ملک مورد معامله هنوز موجود نیست و همواره اختلافاتی میان خریدار و فروشنده به وجود آمده و پرونده‌های قضایی عدیده‌ای در این زمینه تشکیل شده است در هنگام تنظیم هر قرارداد پیش فروش باید همه شروط فروشنده و خریدار ملک مورد نظر به صورت مکتوب ثبت شده و به امضای دو طرف برسد در سال ۱۳۸۹ قانون گذاران برای رفع مشکلات ذکر شده قوانینی را برای قراردادهای پیش فروش آپارتمان وضع کرده‌اند که این قوانین در ۲۵ ماده و ۴ تبصره تصویب شد طبق این قانون فروشنده باید واحد ساختمانی را با ویژگی مشخص در زمین مورد نظر به صورت آپارتمان احداث یا تکمیل نماید و به خریدار به عنوان مالک تحویل دهد . این قرارداد می‌تواند قبل از ساخت یا در مراحل ساخت تنظیم شود به شرط آن که تمام امکانات مورد توافق دو طرف در قرارداد ذکر شود در قرارداد پیش فروش فروشنده صاحب ملک است . و همه مدارک شامل مدارک شناسایی خریدار و فروشنده نشانی هر دو طرف قرارداد ،  مساحت و جزئیات زمین در متن قرارداد باید ذکر شود.

تعهدات دو طرف در قرارداد پیش فروش

از مهمترین تعهدات خریدار به پرداخت بهای ملک و نحوه پرداخت آن میتوان اشاره کرد.

 پرداخت اقساطی بها آپارتمان از توافقات میان خریدار و فروشنده در هر قرارداد پیش فروش است از این رو این  نوع قرارداد را میتوان قرارداد مشارکت هم نامید چرا که در این موارد مالک به دلیل عدم توان مالی ملک خود را برای پیش فروش می‌گذارد. در قرارداد پیش‌فروش به شرط پرداخت به موقع اقساط از سوی خریدار، که باعث ساخت ملک با سرعت و به موقع صورت می‌گیرد .

نکات مهم و مراحل قانونی در قراردادهای پیش فروش

قانون پیش فروش ساختمان
قانون پیش فروش ساختمان

 مرحله اول فرایند قانونی قرارداد ،پیش فروش این است که بعد از گرفتن پروانه ساختمانی از شهرداری و دریافت شناسنامه ساختمان برای هر واحد با جزئیات کامل از سوی فروشنده آگهی فروش درج شود تمام مراحل قرارداد پیش فروش در دفتر اسناد رسمی انجام و ثبت شود. این مطلب را از دست ندهید اجاره نامه و شرح جزئیات تمامی ماده های قانونی در اجاره نامه طبق قوانین اگر فروشنده قبل از تنظیم سند در دفاتر رسمی اقدامی برای درج آگهی یا پیش فروش ملک انجام دهد مجازاتی برابر با ۹۱ روز تا یک سال حبس یا دو تا چهار برابر وجوه دریافتی جریمه میشود مهمترین بحث قرارداد پیش فروش تاریخ تحویل ملک به خریدار است که اغلب به دلیل مشکلات ساخت و ساز به تعویق افتاده و باعث بحث میان دو طرف میشود .

نحوه پرداخت در قراردادهای پیش فروش

در متن قرارداد پیش فروش باید زمان و نحوه پرداخت اقساط ذکر شده و هر دو طرف آن را امضا کنند. بهترین روش پیشنهادی در این قرارداد ها این است که با پیشرفت کار در هر مرحله خریدار مبلغ قسط مشخص شده برای آن مرحله را پرداخت نماید .به طور کلی در آخر باید موارد زیر در یک قرارداد پیش فروش در نظر گرفته شود تا دو طرف قرار داد در آینده دچار مشکل نشوند  .

سند مالکیت و مشخصات کامل فروشنده باید مشخص شود تنظیم قرارداد پیش فروش باید در دفتر اسناد رسمی به ثبت برسد. فروشنده باید مجوز لازم برای درج آگهی فروش را از مراجع مربوط کسب نموده باشد جزئیات کامل ملک شامل متراژ و موقعیت و چند نکته باید به صورت واضح در متن قرارداد ذکر شود مشخص کردن تاریخ دقیق تحویل و در نظر گرفتن جریمه در صورت عمل نکردن دو طرف به تعهداتشان .

نکات پیش فروش

سازندگان حرفه ای به هیچ وجه پیش فروش واحدهای مشارکتی را قبل از پیشرفت فیزیکی قابل قبول معمولاً در حدود ۸۵ درصد به بالا توصیه نمی کنند . مگر اینکه سازنده برای تامین مالی تنها تعداد محدودی از این واحدها را در شرایط اضطرار پیش‌فروش کند اگر سازنده قبل از مراحل پایانی بخواهد اقدام به پیش فروش کند .باید دقت کافی داشته باشد که قیمت پیش فروش نرخی است که مربوط به همان زمان است در صورتی که قیمت همان واحد پس از اتمام زمان ساخت افزایش قابل توجهی کند ضمن اینکه هزینه ها هم ممکن است در طول زمان افزایش یابد و در برخی موارد عدم دقت کافی در پیش فروش می تواند منجر به زیان سازنده پس از تکمیل واحد شود .

راهنمای پیش خرید و پیش فروش آپارتمان با توجه به رکود بی سابقه بازار مسکن

راهنمای پیش خرید پیش فروش
راهنمای پیش خرید پیش فروش

در سال‌های اخیر شاهد آن هستیم که برخی سازندگان و شرکت های ساختمانی برای تامین نیاز   سرمایه مادی خود دست به فروش واحد خود قبل از آماده شدن می زنند که این نوع معاملات اعظم دچار مشکلاتی برای خریداران شده در برخی موارد حتی سرمایه خریدار را به باد می‌دهد. اگر صادقانه بخواهیم بگوییم بدون آگاهی نمی‌شود کاملا جلوی این مشکلات را گرفتو اما باید بدانید اگر این راهنما را در معاملات پیش فروش خود رعایت کنید. امکان کلاهبرداری را به صفر نزدیک خواهید کرد و می توانید نسبت به خرید خود مطمئن شوید حال با هم موارد زیر را در ارتباط با پیش فروش یا نحوه چگونگی پیش خرید بررسی خواهیم نمود .

پیش فروش یا پیش خرید یعنی ؟

پیش فروش یا پیش خرید یعنی چه ؟
پیش فروش یا پیش خرید یعنی چه ؟

 چه پیش فروش یا پیش خرید همانطور که از اسمش پیداست در لغت به معنای قبل از فروش رساندن و قبل از خرید کردن  ، این اصطلاح در مورد بسیاری از معاملات انجام می شود به طور عمده در زمینه املاک به آن دسته از املاکی که قبل از تکمیل شدن و قبل از اینکه قابل سکونت شود به فروش می رسد پیش فروش و به املاکی که قبل از تکمیل و ساخته شدن خریداری شود پیش خرید میگویند .

ایا پیش فروش یا پیش خرید منفعتی دارد

به طور عمده از گذشته ، خریداران تمایل زیادی برای خرید املاکی که از جانب شخص یا شرکتی پیش فروش می‌شد داشتند و این تمایل رابه دلایلی بر می گزیدند ، اما به طور کلی برای طرف سازنده که اقدام به فروش ملک خود قبل از پایان کار می نماید در ابعاد مختلف ضرر محسوب می‌شود .اما امروزه با توجه به بازار املاک پیش فروش و پیش خرید برای دو طرف قرارداد هم دارای معایب و هم دارای محاسنی است که این محاسن و معایب را برای خریداران بررسی می کنیم.

محاسن پیش خرید برای خریدار

محاسن پیش خرید
محاسن پیش خرید

با توجه به عدم تکمیل شدن آپارتمان ، قیمت پیش خرید یک آپارتمان از قیمت همان آپارتمان در حالت آماده تحویل مقداری ارزان‌تر است . بعد از تکمیل شدن ملک در صورتی که بازار در شرایط یکسان باشد خریدار میتواند آپارتمان خریداری شده را گرانتر بفروشد . پس بنابراین پیش خرید برای خریدار ارزش افزوده دارد .

 معاملاتی که املاک به صورت آماده به فروش می‌رسد خریدار می بایست مبلغ قرارداد را حداکثر ظرف مدت دو ماه به فروشنده پرداخت نماید . اما در معاملات پیش فروش مبلغ قرارداد به صورت مرحله ای و طی مراحل ساخت پرداخت خواهد شد و بدین ترتیب خریدار فرصت استفاده از منابع مالی دیگر را دارد .و قدرت بیشتری برای خرید ملک مورد نظر خواهد داشت .در آپارتمان های آماده طراحی داخلی بر اساس سلیقه سازنده ساخته می شود . در صورت بازسازی اجزای داخلی خریدار متحمل هزینه‌های سنگینی خواهد شد اما در پیش فروش طراحی و اجزای داخل ملک بر اساس سلیقه خریدار قابل تغییر است. در ساختمان های آماده تنها اجزای روکار ساختمان قابل رویت است اما در پیش فروش تمامی مراحل ساخت و کیفیت مصالح داخلی توسط خریدار قابل رویت است.

معایب پیش خرید برای خریدار

 امکان عدم تحویل به موقع ملک از جانب سازنده .

امکان عدم اجرای مصالح طبق قرارداد توسط سازنده .

امکان ناتمام ماندن پروژه در هنگام شرایط رکود بازار و به دلیل بی‌انگیزگی سازنده .

امکان فروش ملک به چندین نفر.

 امکان کلاهبرداری توسط شرکت های نامعتبر.

 امکان اخذ وام های کلان بانکی روی سند مادر و عدم تسویه که در صورت عدم پرداخت اقساط می بایست توسط اشخاص خریدار پرداخت گردد.

 امکان عدم اخذ مجوز پایان کار و عدم پرداخت خلافی به شهرداری که این هزینه به گردن خریدار می‌افتد .

با بررسی معایب و محاسن پیش فروش دانستیم که این نوع معامله را نمی‌شود با اعتماد انجام داد و می‌بایست بسیاری از موارد را رعایت نمود تا دچار مشکل نشویم .

با بررسی معایب و محاسن پیش فروش دانستیم که این نوع معامله را نمی‌شود با اعتماد انجام داد و می‌بایست بسیاری از موارد را رعایت نمود تا دچار مشکل نشویم چگونه می توان به انتشار گسترده آگهی های پر زرق و برق این شرکت ها و سازنده ها اعتماد کرد .و تمام آنچه آنها در مورد ساخت و همچنین آینده واحدهایی که قصد پیش فروش آن را به مردم دارند باورکرد؟

قدرمسلم است ،  این که به رغم محاسن و معایب معاملات پیش فروش برای دو طرف خریدار و سازنده بیشتر این گونه معاملات با هدف سرمایه‌گذاری انجام می‌شود و معمولاً مبالغ چند صد میلیونی و حتی چند میلیاردی از سوی خریداران به سازنده بابت پیش‌خرید پرداخت می‌شود. و سازندگانی وجود دارند که نه تنها به تعهدات خود ۱۰۰% وفادار نیستند بلکه با شگردهای مخصوص از مبالغ دریافتی از خریداران برای سرمایه‌گذاری در پروژه‌های دیگر استفاده می کنند .این در حالی است که بر اساس قانون و همچنین شرایطی که برای معاملات پیش فروش وجود دارد سازندگان حقیقی و حقوقی این دسته از واحدها موظفند مبالغ را متناسب با پیشرفت فیزیکی کار از خریداران دریافت و همچنین وجوه دریافتی را تنها برای پیشرفته همان پروژه هزینه کنند . اما کلاهبرداران ساختمانی  تازه ترین شگرد خود ،  بازار پیش فروش را هدف قرار داده‌اند این سازندگان با تبلیغات گسترده برای پیش فروش واحدهای مسکونی ،  اداری ، تجاری و غیره در شهرهای مختلف و در برخی مناطق آزاد که به دلیل بعد مسافت از محل زندگی سرمایه‌گذاران امکان نظارت و کنترل مستقیم و مداوم پروژه در فواصل کوتاه زمانی وجود ندارد . که مبالغ دریافتی از خریداران را در دیگر پروژه‌ها سرمایه‌گذاری کرده وهمین امر سبب می‌شود ، که نه تنها قادر به تحویل به موقع واحدها نشوند بلکه برخی از آنان حتی پروژه را در همان مراحل اولیه ساخت که خریداران ، پیش خرید کرده رها می‌کنند .

چند نکته ای درباره پیش فروش ساختمان که می بایست آن را در نظر داشته باشید

نکات مهم درباره پیش فروش
نکات مهم درباره پیش فروش
 1. برای قانون پیش فروش ساختمان قراردادهای پیش فروش ساختمان باید در دفاتر اسناد رسمی تنظیم گردد.
 2.  در صورت وجود تخلفات ساختمانی پرونده به کمیسیون ماده ۱۰۰ شهرداری ها ارجاع میشود و صدور گواهی پایان کار ساختمان منوط به اجرای رای کمیسیون ماده ۱۰۰ شهرداری ها است اگر رای قطعی کمیسیون ماده ۱۰۰ شهرداری ها دایر بر تخریب بنا باشد قابل اعتراض در دیوان عدالت اداری خواهد بود.
 3.    مناطقی که شهرداری ها مستقر نیستند ، یا در خارج از محدوده و حریم قانونی شهرها می‌باشند صدور پروانه احداث ساختمان و گواهی پایان کار ساختمانی به طور کلی زیر نظر وزارت کشو( دهیاری ها بخشداری ها و فرمانداری ها استانداری ها )میباشد.
 4.     تعهد فروشنده به اخذ پایان کار یا گواهی عدم خلاف ساختمان باید به روشنی و با ذکر تاریخ دقیق سررسید و ضمانت اجرای دقیق در قرارداد بین فروشنده و خریدار درج شده باشد. تا اقدامات قضایی احتمالی را با قوت و استحکام بیشتری همراه نماید.همچنین باید در قرارداد منعقده تاریخ دقیقی را برای حضور در دفتر اسناد رسمی جهت انتقال سند پس از اخذ پایان کار تعیین و حتی دفترخانه اسناد رسمی را هم مشخص کنید. درصورتی که فروشنده در تاریخ مقرر در دفتر اسناد رسمی تعیین شده حاضر نشود از دفترخانه معین شده گواهی عدم حضور فروشنده را دریافت کنید. این بدان معنی است که در آن تاریخ خودتان باید از ابتدای ساعت کاری تا پایان وقت اداری در دفتر اسناد رسمی معین شده با همراه داشتن مدارک و باقیمانده ثمن معامله وغیره حضور یافته باشید و گواهی حضور خود را نیز دریافت کنید.
 5.   اگر فروشنده ساختمان از حضور در دفتر اسناد رسمی برای انتقال سند ساختمان یا سند ملک سرباز زد، الزام فروشنده به تنظیم سند رسمی هنگامی مثمرثمر و قابل انجام خواهد بود که گواهی پایان کار ساختمان صادر شده باشد بنابراین اگر مطمئن شده اید که فروشنده اقدامی برای اخذ پایان کار ساختمان نموده است . در اقدامات قضایی و خواسته دعوای خود باید الزام فروشنده به اخذ پایان کار از شهرداری را همراه با الزام به تنظیم سند رسمی مد نظر داشته باشید.
نحوه فعالیت بعضی از سازندگان
نحوه فعالیت بعضی از سازندگان

نحوه فعالیت کلاهبرداران به اینصورت است که با مدیریت اشخاص حقیقی یا حقوقی در برخی مناطق کشور به اسم ساخت و سازهای پیش فروشی از خریداران مبالغ هنگفتی دریافت می‌کنند معمولاً در دل شرکت خود دارای چندین شرکت هستند . یعنی در اولین اقدام خود چند شرکت تاسیس می‌کنند و با تشکیل هیئت مدیره های سوری که الزاماً تخصصی هم در امر ساخت و ساز ندارند با خریداران قرارداد می بندند . همچنین برخی از آنان با نفوذ در شبکه های بانکی به بهانه ساخت و ساز وام‌های کلان کم بهره دریافت می‌کنند . این شرکت‌ها در ظاهر به صورت زنجیره‌ای به هم متصل هستند . اما در واقع مستقل از یکدیگر فعالیت می‌کنند و به این ترتیب این شرکت ها اولاً دارای بدهی های کلان به بانک‌ها هستند و ثانیاً هیچ کدام از اصول مدیریت و کنترل پروژه را انجام نمی دهند والزام به هزینه کردن مبالغ دریافتی از خریداران برای پیشرفت همان پروژه بر اساس برنامه زمانبندی را در روند کاری خود اعمال نمی‌کنند و از سوی دیگر این شرکت‌ها با دیگر شرکت‌ها و پیمانکاران نیز قراردادهای تامین مالی و همچنین خرید زمین به ارزش های کلان می بندند که حتی به جای پرداخت پول به آنها هم وعده تحویل واحد از پروژه‌هایی را می‌دهند که پیش از این پیش فروش کرده اند . به این ترتیب حتی به شرکت‌ها و موسسات تبلیغاتی هم قول می‌دهند که مبالغ مربوط به تبلیغات در قالب واحد مسکونی اداری و تجاری از همان پروژه پس از تکمیل واحدها به آنها پرداخت می‌شود. شرکت ها حتی با ورود به برخی دستگاه‌های کشور و به بهانه انبوه سازی زمین های آنها را هم تصاحب می کنند تا با استفاده از اعتباری که به واسطه کار بر روی زمین های شهرداری انجام میدهند مشمول دریافت وام‌ها و اعتبارات کلان بانکی شوند.

سازنده کلاهبردار چگونه قانون را دور می زند  

اما در شرایطی که در اغلب قراردادهای پیش فروش معمولاً دو طرف متعهد می شوند که در صورت عمل نکردن به تعهدات فیمابین مبلغی به عنوان جریمه تعیین و پرداخت شود ، کلاهبرداران ساختمانی برای این مورد هم تدبیری کرده‌اند به این ترتیب در حالی که قراردادهای خود را به گونه‌ای تنظیم می‌کنند که حق افزایش قیمت ساخت به بهانه افزایش هزینه ها در طول زمان برای سازنده محفوظ بماند. پس از آن که به دلیل سرمایه گذاری مبالغ دریافتی از خریداران در پروژه های دیگر موفق به تکمیل و تحویل به موقع واحد ها نمی شوند به دلیل افزایش هزینه‌ها قیمت‌ها را هم بالا می‌برند بنابراین جریمه‌ای که سازندگان کلاهبردار بابت تاخیر پروژه موظف به پرداخت آن به خریداران می شوند در مقابل مبالغی که بابت افزایش هزینه های ساخت از خریداران مطالبه می کنند بسیار ناچیز خواهد بود. در آخرین مراحل هم حتی اگر به دلیل تعطیلی کار یا تأخیر بیش از اندازه اختلافات به دادگاه ها و مجامع قضایی کشیده شود اعلام می‌کنند که ما غرامت خریداران را پرداخت می‌کنیم . که حتی اگر به خریداران غرامت هم  بدهند در زمانی که پول خریداران را در پروژه‌های دیگر سرمایه‌گذاری کرده‌اند چند برابر بیش از مبلغ غرامت سود به دست آورده است . این در حالی است که پول و زمان خریداران برای مدت زمانی قابل توجه معمولا چند ساله متوقف شده و سود این سرمایه به کلاهبرداران رسیده است .به این ترتیب در حالی که هنوز بعضاً این گونه شرکت ها در مناطق مختلف کشور در حال فعالیت و تبلیغات گسترده هستند تنها اطلاع رسانی به متقاضیان خرید از بازار پیش فروش و اطلاع دقیق آنان از الزامات حقوقی نحوه تنظیم قرارداد می‌تواند راهکاری برای کاهش و از میان بردن این شکل از کلاهبرداری ها باشد .

توصیه‌های به کسانی که قصد پیش خرید دارند

توصیه به پیش خریداران
توصیه به پیش خریداران

قبل از معاملات پیش خرید یا پیش فروش برای اینکه سرتان کلاه نرود می بایست موارد زیر را با دقت انجام دهید تا درصد مشکلات را به حداقل برسانید.

 1. مشاهده و تایید سند مالکیت ملک قبل از اینکه هرگونه مبلغی به عنوان پیش خرید به سازنده بپردازید. سند مالکیت ملک مورد نظر را ببینید و تاییدیه آن را از سازمان ثبت در شهرهای عادی و سازمان مناطق آزاد دریافت کنید.
 2. اخذ سند و مجوز قانونی ساخت از مراجع قانونی ذیصلاح پس از انجام معامله اگر مبایعه نامه را امضا کردید حتماً پیگیر دریافت و انتقال سند رسمی از مراجع ذیصلاح باشید در مواردی مشاهده شده حتی پس از تحویل واحدها و سکونت افراد در آن ها به علت نداشتن سند و همچنین بدهی های کلانی که این سازندگان به بانک‌ها دارند واحدها مصادره شده است   اخذ آخرین ترازنامه حسابرسی شرکت سازنده و تجزیه و تحلیل آن از سوی یک مشاور مالی آگاه .

ترازنامه سالیانه شرکت ها نشان دهنده این است که میزان دقیق بدهی شرکت‌ها نسبت به دارایی آنها چقدر است .در ترازنامه حسابرسی اغلب شرکت های ساختمانی کلاهبردار نسبت دارایی ها و بدهی ها منفی است که این امر نشان دهنده ورشکستگی کامل آن شرکت سازنده است شماره

 • 3. مطالبه گزارش دقیق و منظم در خصوص مدیریت پروژه که نشان دهنده میزان پیشرفت فیزیکی کار و نحوه مدیریت پروژه است  
 • 4.  بازدید مکرر از محل پروژه مشاهده میزان پیشرفت فیزیکی کار متناسب با پرداخت ها و تعهد سازنده ( بعد مسافت نباید مانع از بازدیدهای به موقع شود )  بررسی آخرین تغییرات و تحولات مربوط به اعضای هیئت مدیره شرکت از طریق سایت روزنامه رسمی کشور در برخی موارد هویت اعضای هیئت مدیره شرکت های کلاهبردار صوری است به این معنی که مدیرعامل شرکت شخص دیگری است که به علت بدهی و ورشکستگی قادر به فعالیت نیست و شخص دیگری به صورت صوری به عنوان مدیر عامل معرفی می شود.  فریب تبلیغات  متعدد را در خصوص پیش فروش واحدها که از طریق بنرها ، بیلبوردها رسانه‌های مکتوب دیداری و شنیداری، مهمانیها و جشنها و غیره صورت می‌گیرد نخورید  .
 • 5.  دام های مختلفی از سوی برخی از این شرکت‌ها برای جذب خریدار گسترده می‌شود که از جمله آنها می‌توان به جذب برخی افراد سرشناس در حوزه های گوناگون به عنوان خریداران اولیه یا دادن بلیت‌های قرعه کشی و جوایزی مانند اتومبیل به خریداران اشاره کرد نوع خرید را به صورت اقساطی انجام دهید و هر چند وقت یکبار پیشرفت کار را از نزدیک نظاره کنید.
 • 6.  خسارت خرید را در قرارداد طوری محاسبه لحاظ کنید که حداقل ضرر و زیان ناشی از ۶۰ درصد تورم را پوشش دهد  .
 • 7.  پیشنهاد می شود پروژه هایی را برای پیش خرید انتخاب کنید که بیش از ۶۰ درصد پیشرفت فیزیکی داشته اند این امر به معنای احداث پروژه با سرمایه ثابت صاحب یا سازنده آن است پیش خرید واحدهای با صفر درصد پیشرفت فیزیکی یا واحد هایی که کمتر از ۶۰ درصد پیشرفت داشته اند ریسک بزرگی است و به هیچ وجه توصیه نمی شود.
 • 8.  در پیشنهاد بهترین خرید از واحدهای تکمیل شده از یک پروژه توصیه می‌شود  بررسی وضعیت برند شرکت ساختمانی مورد نظر از مراجع ذیصلاح در اینجا به معنای شهرت و سابقه شرکت است که در مناطق آزاد از طریق سازمان مناطق آزاد و در شهرهای دیگر از طریق اداره کل راه و شهرسازی استان قابل وصول است  .
 • 9.  توجه داشته باشید که ملک مورد نظر شما به هیچ علتی در گرو بانک نباشد حتی در زمان تحویل سند ملک را دریافت کنید و به مبایعه نامه اکتفا نکنید.
 • 10. توجه داشته باشید که گاه انبوه‌سازانی که مبادرت به پیش فروش می کنند مشکل نقدینگی دارند و بدون این که درصد قابل توجهی از پروژه انجام شده باشد مبادرت به پیش فروش می کنند مراقب این انبوه‌سازان باشید و از آنها خرید نکنید  .
 • 11.  برخی از این انبوه سازانی که فعالیت های غیرقانونی و خلاف آنها را با ترفندهای قانونی و قابل توجیه جلوه می‌دهند تا طعمه‌های خود را در صورت شکایت و عدم تحویل واحدها مغلوب کنند به استدلالات این وکلا توجه نکنید و شکایات خود را از مراجع قانونی پیگیری کنید.
 • 12.  پیشنهاد میشود قبل از خرید واحدهای تجاری ،اداری ،مسکونی و غیره که قیمت بالایی دارند حتماً با مشاور حقوقی و مالی مشورت کنید ، به علت وجود تورم خرید واحدهای که قرار است مدت زمانی طولانی برای دریافت آنها صبر کنید یعنی زمان تحویلشان طولانی است مقرون به صرفه نیست . شما می توانید به جای خواب سرمایه خود در این پروژه ها در مکان‌های امن تری سرمایه گذاری کنید .